Akne - Sivilce Tedavisi - Dr.Erkan Ergen

BİZİ TAKİP EDİN
  0532 419 60 26
intagram

Ozon Terapi ve Mezoterapi

Translate Page
language
Whatsapp Erkan Ergen
kvkk
İçeriğe git
Ana Sayfa
instagram drerkanergen

Akne - Sivilce Tedavisi

Akne Vulgaris (Sivilce, Acne Vulgaris)
Pilosebase birim, cildimizin içerisinde kıl folikülü ve sebum salgılayan sebase bezleri kapsayan bir yapıdır. Yandaki şekilde folikül ve yağ bezi diye belirtilmiş olan yapı, pilosebase birimdir. Akne vulgaris yani sivilce, pilosebase birimin iltihaplı ve kronik bir hastalığıdır. Akne, nedenleri tam olarak ortaya konamamış, kronik inflamatuar bir hastalıktır.
11 ile 30 yaş arasındaki bireylerin yaklaşık %80’ini çeşitli düzeylerde etkiler ve ergenlikte akne sıklığı %35-90 arasında değişir. Tabi akne sadece bir ergen hastalığı değildir; erişkinlerde de hemen hemen her yaş grubunda ve her cinsiyette karşılaşılabilecek rahatsız edici cilt sorunlarından biridir.
Oluşumunda dört temel olay rol oynar, bunlar:
  • Sebase bezlerin aşırı sebum üretimi
  • Hiperkeratinizasyon
  • İnflamasyon
  • P.acnes adlı bakterinin yol açtığı enfeksiyon

Pilosebase unit akne sivilce
Akne Sivilce Tedavisi
Akne vakalarının kabaca %60'ı hafif seyreder ve basit tedavilerle iyileşir; ancak %40 kadarı erişkin yaşlarda da devam etme eğilimindedir. Akne, erkek ve kadınları eşit sıklıkta etkilemesine rağmen, erkeklerdeki şiddeti genellikle kadınlara göre daha fazladır. %99'u yüz bölgesinde görülürken, %60 sırt bölgesi ve %15 kadar da göğüs ve omuz bölgesinde ortaya çıkabilir. Akne ciltte kendini gösteren bir durum olmakla birlikte, olayın temelinde özellikle kronik inflamasyona neden olan içsel süreçler rol uynamaktadır. Bu nedenle, sebebe yönelik değerlendirme büyük önem arz etmektedir. Temel patolojinin dışında aknenin yol açtığı bir kaç önemli problem vardır; bunlardan biri kozmetik açıdan sorun olmasıdır. Bu kozmetik sorun beraberinde bazı sosyal ve psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Akne görüntüsünün kozmetik ürünlerle kapatılma gayreti ise, bir kısır döngüyü başlatmaktadır. Şiddetli akne vakalarının korkulan bir başka sonucu ise skar diye adlandırdığımız akne izleri ve lekelerdir.
Tüm bu nedenlerle akneye yaklaşım ve tedavi süreci, çok ayaklı bir tedavi protokolünü gerektirmektedir. Kliniğimizde akne tedavisi, kombine bir yaklaşımla yani bütüncül tıp bakış açısıyla gerçekleştirilmektedir. Temel yaklaşımda, GAPS* (Gut and Psychology Syndrome), ozon terapi ve akne mezoterapisinin birlikteliği ile başarılı sonuçlar almak mümkündür. Tedavinin önemli bir destekçisi de medikal cilt bakımıdır. Hastanın durumuna göre bir değerlendirme yaparak, nasıl ve ne sıklıkta bir tedavi kombinasyonu uygulanacağına karar vermek gerekir. Akne izlerinin tedavisi de aynı şekilde "skar tedavisi" kapsamında ayrıca değerlendirilmelidir.
BİLGİ ALMAK İÇİN
Bizi her zaman telefonla arayabilir, e-posta gönderebilir ve muayenehanemizi çalışma saatleri içinde ziyaret edebilirsiniz
ADRES
Hoşnudiye Mah. 736 Sok. 2B/1 Ay Lounge - Tepebaşı/Eskişehir
0 532 419 60 26
posta@erkanergen.com
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
Hafta İçi Hergün, 17:30 - 20:30
Cumartesi, 13:00 - 19:00
Copyright 2018 Dr.Erkan Ergen
YASAL UYARI: Bu websitesi bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, temel ve standart bilgileri içermektedir. Verilen bilgiler teşhis, tedavi veya reçete anlamına gelmemektedir. Sorularınız, şikayetleriniz, hastalığınız veya tedaviniz ile ilgili olarak kliniğimize veya hekiminize bizzat danışınız. Dr.Erkan Ergen
İçeriğe dön